Przenośny dysk LG HXD5 500GB

Użytkownikom domowych komputerów coraz częściej przestaje wystarczać pojemność ich dysków twardych. Dane, które gromadzimy przestały bowiem ograniczać się do kilku dokumentów. Dziś przechowujemy na HDD gigabajty plików dźwiękowych oraz zdjęć. A to wszystko za sprawą postępu technologicznego. Co natomiast staje nam na drodze, aby takie pliki zabezpieczyć przed awarią dysku, bądź przenieść do znajomego? Oczywiście ich rozmiar. Nagrywanie ich na płyty CD/DVD jest drogie i nieefektowne podczas modyfikacji jakiegoś pliku/katalogu. Pendrive’y natomiast mają za małe pojemności. Przede wszystkim dlatego stworzono przenośne dyski twarde. Dziś przyjrzymy się osiągom dysku LG HXD5 o pojemności 500 GB.

Specyfikacja Techniczna

Producent LG
Model HXD5
Dostępne pojemności
250GB / 320GB / 500GB
Interfejs USB 2.0
Zasilanie 5V (2xUSB)
Pamięć podręczna (cache)
8MB
Prędkość obrotowa (RPM)
5400 obr./min.
Domyślny system plików
NTFS
System operacyjny
Windows 98 / ME / 2000 / XP / Vista, Mac OS 10.0 or later
PC CPU : Intel Pentium II 350Mhz above, RAM : 60MB above, HDD : 2GB free space
Dodatkowe wyposażenie
Instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, kabel USB
Dodatkowe oprogramowanie
Back-up S/W, Windows 98 driver
Wymiary wys. x szer. x gł. [mm]
2.5 cala, 82.4 x 124.9 x 14.2
Technologia
Plug & Play

 

Pierwsze wrażenie

Dysk powitał mnie w niewielkiej wielkości pudełku z plastikową szybką o dość ładnym wzornictwie. Wraz z dwu i pół calowym urządzeniem wyjąłem kabel miniUSB->2xUSB oraz krótką instrukcje obsługi wyjaśniającą w jaki sposób podłączyć dysk do komputera (napisaną też w języku polskim). Do opakowaniu została także przytwierdzona karta gwarancyjna, lecz ze względu na dość mocny klej, trzymający całość, postanowiłem pozostawić ją nienaruszoną.

 

 

Czarny dysk z srebrnymi wstawkami w eleganckim dla oka designie okazał się bardzo cienki oraz lekki. To co rzuciło się także w oczy to trochę za bardzo „palcująca się” obudowa, a szkoda. Niemniej jednak HDD w całej okazałości prezentuje się dobrze.

 

 

Na spodzie urządzenia znajdują się 4 solidne gumowe nóżki amortyzujące mikro drgania wywołane przez wirujący talerz, a także pomagają zapewnić stabilną pozycje dysku na biurku. Niżej, po środku znajdziemy także naklejkę z podstawowymi informacjami o modelu oraz o pojemności naszego dysku.

 

 

Zapis/Odczyt

Przeprowadźmy kilka podstawowych testów na zapis oraz odczyt danych. Wykonamy test praktyczny kopiując plik tekstowy ważący 5 GB oraz katalog z 3208 elementami (głównie zdjęcia w formacie *.jpg) o łącznym rozmiarze 7,2 GB.

 

 

Platforma testowa:

 • Laptop Samsung R 580
 • 4GB RAM DDR3
 • Procesor Core i3 M 330 @2.13 GHz
 • Dysk ATA WDC WD5000BEVT-3

Nasz plik tekstowy (5 GB) był kopiowany 5 minut i 10 sekund. Średni czas to 16,5 MB/s(5×1024)÷(60×5+10).

Katalog z zdjęciami (7,2 Gb) natomiast osiągnął czas rzędu prawie 15 minut. średni czas to 8,3 MB/s(7×1024+200)÷(60×14+42).

Warto zaznaczyć, iż po tych operacjach dysk zrobił się troszkę cieplejszy.

 

 

 

Podsumowanie

Dyski przenośne USB niewątpliwie są bardzo przydatne i czasem trudno jest obyć się bez nich. Testowany HDD firmy LG sprostał myślę wszystkim stawianym oczekiwaniom wobec takiego sprzętu. Jest mobilny, szybki oraz co najważniejsze oferują większą pojemność, niżeli pendrive. Za minus można natomiast uznać brudzącą się, lecz przyjemną dla oka obudowę oraz wysokie zapotrzebowanie produktu na energie elektryczną (2xUSB).

Plusy Minusy
 • Nowoczesny design i ergonomiczny kształt
 • Cicha praca
 • Wgrane oprogramowanie do tworzenia backupów
 • Długi kabel USB
 • Waga
 • Jakość wykonania
 • „Palcująca się” obudowa
 • Niektóre komputery mogą nie uciągnąć dysku, na jednym porcie USB
 • Mimo 2xUSB brak trybu Turbo

Cena według Ceneo.pl – od 214 do 349 PLN

Cena w przeliczeniu za 1 GB0,42 PLN

Za możliwość przetestowania sprzętu dziękuje firmie LG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *