Pakiet GData InternetSecurity 2010

Plogoakiet GData InternetSecurity 2010 zawiera nowoczesne mechanizmy
zabezpieczające komputer przed spamem, niebezpiecznymi programami, hakerami,
stronami wykradającymi prywatne dane.

Moduł kontroli rodzicielskiej chroni dzieci przed nieocenzurowaną treścią ogranicza dostęp do komputera podczas nieobecności rodziców. Program umożliwia bezpieczne korzystanie z usług on-line: zakupy, płatności, e-mail.

Instalacja

Po uruchomieniu instalatora ukaże nam się takie oto okienko:

instalacja

Proces instalacji jest niezwykle prosty oraz intuicyjny jak to ma miejsce w programach tego typu. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć w przycisk z napisem „Dalej”, a instalator zacznie prace. Po instalacji powinniśmy uruchomić ponownie system.

Pierwsze skanowanie i aktualizacja

Tuż przed właściwym startem systemu GData rozpocznie skanowanie dysków w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Gdy skanowanie dobiegnie końca system uruchomi się, a w pasku zadań pojawi nam się ikonka GDaty. Kliknięcie w doń prawym przyciskiem myszki otworzy menu kontekstowe, dzięki któremu otworzymy główny interfejs antywirusa, w którego środku pojawi się informacja o zalecanej aktualizacji bazy sygnatur wirusów.

pierwsze skanowanie

Przed tym zabiegiem jednak należy się zarejestrować(bądź zalogować) do systemu GDaty wraz z swoim kluczem aktywacyjnym. Proces rejestracji jest niezwykle prosty i zabiera niewiele czasu.

rejestracja

Prędkość pobierania aktualizacji z 4 niezależnych serwerów trwa kilka minut na średniej jakości łączu internetowym.

aktualizacja

W ustawieniach programu jest ustawiona automatyczna aktualizacja co godzinę.

planowanie

Gdy już wszystko zostanie pobrane i zaktualizowane możemy przystąpić do skanowania systemu. Aby to uczynić należy wybrać z menu opcje „Skanowanie>Skanuj komputer„.

skanuj

Sprawdzenie wszystkich zasobów systemowych trwa kilka minut na kilkutygodniowym systemie.

skanowanie

Po skanowaniu program zapisze datę ostatniego sprawdzania systemu.

po skanowaniu

Firewall

Przyjrzyjmy się trochę bliżej firewallowi. „Firewall>Konfiguruj…

firewall

Po jego otwarciu mamy dostęp do szeregu opcji decydujących o bezpieczeństwie naszego systemu. Zapora skutecznie blokuje porty na naszej maszynie, co potwierdza skan on-line wykonany na stronie SecurityMetrics.

test firewalla

Test EICAR

Testowy wirus EICAR został opracowany przez Europejski Instytut Badań nad Wirusami Komputerowymi (European Institute for Computer Anitvirus Research – EICAR). Po uruchomieniu wyświetla tylko komunikat zawarty w pliku i kończy pracę. Aby „zarazić” nasz komputer takim wirusem należy w pliku testowym wpisać następujący ciąg:

X5O!P%@AP[4PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

GData zareagował natychmiastowo i dodał plik do kwarantanny.

eicar

kwarantanna

Pendrive

Nie raz zdarza się, że podłączamy urządzenie magazynujące dane pod USB do naszego komputera nie wiedząc nawet co na nim jest. GData na prawdę zaskoczył mnie gdy podłączyłem swojego kingstona. Wykrył wirusa w pliku autorun.inf.

autorun

Postanowiłem przeskanować Pendrive’ra.

skanowanie pendirvera

Oto wynik pracy

wynik

GData wykrył narzędzia, którymi często posługuje się jako webmaster i programista. Najwidoczniej uważa shella PHP za niebezpieczne narzędzie 😉

Współpraca z przeglądarką internetową

Po włączeniu Firefox’a wyskoczy komunikat z informacją o zainstalowaniu nowego dodatku.

firefox

W trakcie przeglądania stron pakiet InternetSecurity dokładnie analizuje każdy bajt danych odebranych z serwera przeglądanej strony, nie uprzykrzając przy tym codziennej pracy.

internet security

Pod koniec pobierania narzędzia jakim jest GGH z RS’a antywirus informuje o fakcie pobrania szkodliwej aplikacji typu backdoor.

backdoor

Obciążenie systemu

Aplikacja nieodczuwalnie obciąża CPU Dual Core E5200. Na bieżąco informuje także o poziomie obciążenia na wykresach w lewym dolnym rogu głównego interfejsu.

obciazenie

Próba wyłączenia procesu poprzez CMD

Korzystając z Windowsowskiego wiersza poleceń spróbowałem zakończyć program GDaty po identyfikatorze PID. Nie ma tutaj czego opisywać, administrator systemu otrzymał odmowę dostępu.

cmd

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego oprogramowania antywirusowego to zapewne jeden z najważniejszych problemów przed, którymi staje użytkownik pragnący jak najbardziej zabezpieczyć swoje dane. W moje ręce trafił testowy egzemplarz GData InternetSecurity 2010 wart ok. 160 złotych. Uważam, że możliwości, skuteczność oraz wydajność tego programu za te pieniądze to właściwa inwestycja w bezpieczeństwo systemu.

Za możliwość przetestowania programu dziękuje firmie GData oraz grupie Adweb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *