Odtwarzacz MP4 iBOX Infinity

infinity - przodGdy braknie prądu, gdy jedziemy autobusem do szkoły, albo gdy idziemy do sklepu często towarzyszy nam jedna rzecz, bez której w dzisiejszych czasach ciężko się żyje – muzyka. Jedni preferują jej słuchania poprzez telefony komórkowe, a inni za pośrednictwem odtwarzaczy mp3.

Te drugie z biegiem czasu ewoluowały. Zmienił się przede wszystkim ich kształt, a mianowicie ekran. Został on powiększony, aby poza muzyką było można oglądać na nich filmy. Wokół niego dodano klawisze nawigacyjne, a w modelach bez nich zastosowano dotykowe wyświetlacze, podobnie jak w recenzowanym dziś odtwarzaczu MP4 firmy iBOX – Infinity.

Specyfikacja techniczna

Przed przystąpieniem do testów sprawdźmy z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Dane zostały zaczerpnięte z strony producenta.

Wbudowana pamięć 4 GB lub 8GB
Typ wbudowanej pamięci Flash
Akceptowalna pamięć zewnętrzna Brak
Obsługiwane formaty MP3/WMA/APE/FLAC/AAC JPEG/BMP/GIF/ MPEG4/AVI/FLV 320×240/RM/RMVB WMV
Odtwarzanie VIDEO Tak
Wyświetlacz Tak
Wyświetlacz (rozmiar) 2.6
Wbudowane radio Tak
Możliwość nagrywania Wbudowany mikrofon i z radia
Interfejs USB 2,0 (na kablu)
Pilot Nie
Słuchawki Tak
Zasilanie Wbudowany akumulator Li-poly
Maks. czas pracy z baterii (odtwarzanie muzyki) Do 10h
Wymiary (wys x szer x gr) 88x47x9mm
Waga 70g
Kolor Przód – czarny, Tył – srebrny
Dodatkowe wyposażenie W zestawie: Odtwarzacz iBOX Infinity, wysokiej jakości słuchawki stereo, ładowarka USB, kabel AV – do podłączenia do TV, podręcznik użytkowania

schemat

Opakowanie i wygląd zewnętrzny

Im lepsze pudełko, tym większe prawdopodobieństwo, że kupimy dany produkt, bądź przynajmniej zatrzymamy się w jego pobliżu. Ludzka psychika działa bowiem w sposób „Im coś ładniejsze, tym lepsze„. Dlatego też opakowanie nie powinno pełnić jedynie „pojemnika na zawartość”, a winno być ergonomiczne i ładnie się prezentować.

pudelko - przod

pudelko - bok

Infinity dotarł do mnie w niewielkich rozmiarach szaro-srebrnym pudełku, na którym zostały zamieszczone podstawowe informacje na temat produktu, takie jak obsługiwane formaty muzyczne, ilość pamięci, czy też krótkie przedstawienie dodatkowych funkcji jak radio, czy dyktafon. Producent standardowo do każdego odtwarzacza dołącza:

 • Słuchawki stereo
 • Ładowarkę sieciową USB
 • Kabel USB 2.0
 • Kabel AV służący do podłączenia MP4 z telewizorem za pośrednictwem złączy typu chinch
 • Podręcznik użytkowania, instrukcja obsługi
 • Oraz oczywiście sam Odtwarzacz

Na pierwszy rzut oka Infinity sprawia bardzo dobre wrażenie, 2.6-calowy, dotykowy ekran TFT LCD pokrywa prawie całą powierzchnie obudowy. Bezpośrednio pod nim znajduje się dioda informująca o dotknięciu wyświetlacza podświetlana delikatnym, a zarazem wyrazistym niebiesko-fioletowym, a podczas ładowania i czerwonym światłem.

Na spodzie odtwarzacza, znajduje się suwak blokady HOLD, służący również do włączania i wyłączania urządzenia. Kierując wzrok nieco w lewo dostrzeżemy standardowe wejście na słuchawki typu jack. Ostatnim wejściem odtwarzacza jest port mini-USB umiejscowiony po prawej stronie. Całość zasila litowo-polimerowy akumulator, który według producenta jest w stanie dostarczać energii do urządzenia przez 10 godzin ciągłego słuchania muzyki.

infinity - przód

infinity - tyl

infinity - bokinfinity - spod

Pierwsze starcie

Po wypakowaniu Infinity z folii przyszła pora na jego uruchomienie. Dokonać tego można bez zaglądania w instrukcje obsługi przesuwając blokadę HOLD w lewą stronę. Poruszanie się po menu także nie sprawia większych problemów, pomijając nieprzyzwyczajone dłonie do obsługi dotykowego ekranu. Jednak po jakimś czasie spędzonym w ustawieniach i innych zakamarkach oprogramowania można się przyzwyczaić do takiej nawigacji.

menu glowne

Odtwarzacz posiada 9 poziomowe menu w języku polskim

 • Muzyka – daje możliwość odtwarzania utworów według wcześniej zdefiniowanych ulubionych piosenek, wykonawcy, albumu, rodzaju muzyki czy też wszystkie na raz według kolejności lub według trybu losowego. Producent oddał nam do dyspozycji 8 trybów equalizera modyfikującego brzmienie utworu.

biblioteka mediow

player

 • Wideo – oglądanie filmów w rozdzielczości 400*240px umożliwia 2.6- calowy wyświetlacz TFT LCD. Przydatną funkcją okazuje się być przycisk maksymalizacji obrazu.

wideo

 • Zdjęcia – przeglądarka miła dla oka, jednakże obrazki po powiększeniu naprawdę trudno jest przesuwać, aby zobaczyć interesujący nas fragment w powiększeniu. Przydatne natomiast okazuje się obracanie plików graficznych o 90 stopni, zwłaszcza tych szerszych.

obrazy

obrazek

 • eBook – dość przyjemny czytnik plików *.txt z możliwością zmiany koloru tła oraz czcionki. Mankamentem jest jednak fakt nieobsługiwania kodowania UTF-8.

ebook

 • Radio – szukanie automatyczne o dziwo wyszukuje tylko 2 stacje w średniej wielkości miasteczku, natomiast jakość odebranych fal jest już całkiem przyzwoita. Do wykorzystania otrzymujemy 30 wolnych miejsc na zapisanie znalezionych stacji.

radio

 • Nagrywanie – pamięci do nagrywania wystarczy na kilkadziesiąt ładnych godzin przy wybranej najwyżej jakości dźwięku, przez co nie musimy oszczędzać na mikrofonie. Do wyboru mamy jedną z pięciu opcji poziomu głośności nagrania.

nagrywanie

 • Przeglądarka – oczywiście nie internetowa, a menadżer plików umożliwiający ich przeglądanie oraz usuwanie.

przeglądarka

 • Ustawienia – 13 opcji do wglądu i modyfikacji.

ustawienia

 • Program – tutaj znajdziemy jedynie przeciętny kalendarz.

kalendarz

Gdy zaznajamianie się z menu i konfiguracją iBOX’a dobiegnie końca zapewne zacznie brakować nam energii elektrycznej. Po włączeniu urządzenia bateria była naładowana mniej więcej do połowy. Po wyczerpaniu całego zapasu należy ją sformatować, ładując ją od 8 do 10 godzin, aby móc wykorzystać pełną pojemność litowo-polimerowego akumulatorka. Czynność tą powinno powtórzyć się minimum 3 razy.

Ekran

2.6-calowy wyświetlacz TFT LCD pracuje z rozdzielczością 400*240px i jest w stanie wyświetlić do 262 tys. kolorów. Gdy MP4’ka jest wyłączona można wyraźnie zauważyć 24 „czułki” dotykowe w symetrycznym rozmieszczeniu 4×6, co szybko rzuca się w oczy. Po włączeniu urządzenia są mniej widoczne i nie przeszkadzają podczas oglądania filmów. Odtwarzanie plików wideo jest bardzo wygodne. Nawet większe pliki, po kilkaset MB ładują się w zaledwie kilka sekund. Odtwarzacz nie przycina klatek, a synchronizacja obrazu z dźwiękiem jest bardzo dobrze dopracowana. Niewątpliwie należy wspomnieć też o ilości odtwarzanych formatów, takich jak *.avi, *.rmvb czy *.flv, dzięki czemu pliki pobrane z serwisów typu YouTube można bez potrzeby konwertowania wrzucić do pamięci odtwarzacza i móc cieszyć się nimi poza komputerem.

ibox

O ile poruszanie się za pomocą wdzięcznych ruchów kciuka po zawartości urządzenia nie sprawia większych problemów (nie licząc czasami przycinającego się głównego menu), o tyle manipulowanie powiększonym zdjęciem to prawdziwa katorga. Niemniej jednak oprogramowanie dokładnie wie w co stuknęliśmy i gdzie chcemy wejść. Podczas poruszania się po odtwarzaczu towarzyszy nam całkiem ładna i przyjemna dla oka animacja.

Dodatki

Z każdego nowoczesnego odtwarzacza muzyki nie byłoby prawie żadnego pożytku bez słuchawek, no może poza możliwością oglądania zdjęć, używania dyktafonu, czy przeglądania kalendarza. Jednakże słuchawki to nieodłączny element każdego playera. Producent dołączył do naszego odtwarzacza sprzęt nasłuchowy dobrze leżący w uszach z standardowym portem jack mogący zadowolić przeciętnego konesera muzyki. Niskie tony są dobrze słyszalne, a basy wyraziste.

sluchawki

Na pochwałę zasługuje jednak niewielkich rozmiarów ładowarka sieciowa USB z czerwoną diodą informującą o podłączeniu jej do sieci. Odtwarzacz można także ładować za pośrednictwem dołączonego kabla USB 2.0 podłączając go do komputera. Transfer danych, mimo braku specjalnej aplikacji, jest bardzo prosty i ogranicza się do wrzucenia interesujących nas plików do odpowiednich katalogów takich jak „MP3”, „Photo”, „RECORD” i „Video”. Czas kopiowania danych z dysku do pamięci Infinity jest proporcjonalny do ich ilości oraz rozmiaru. Średnia prędkość to ~3MB/s.

ladowarka usb

Dodatkowym atutem odtwarzacza są dołączone kable AV, dzięki którym możliwe jest użycie Infinity w roli odtwarzacza CD/DVD podłączonego do telewizora. W tym przypadku za dźwięk odpowiada biały i czerwony kabel przeprowadzony za pośrednictwem jacka, a za transmisję obrazu odpowiada żółty kabel połączony z portem mini-USB.

okablowanie

Podsumowanie

Odtwarzacz od samego początku wywarł na mnie świetne wrażenie. Duży dotykowy ekran z przejrzystym menu zapewnia wysoką jakość obrazu podczas oglądania filmów w wielu różnych formatach, które urządzenie jest w stanie wyświetlać bez potrzeby konwersji. Akumulator litowo-polimerowy zapewnia kilka godzin dobrej zabawy i słuchania muzyki w dołączonych do zestawu słuchawkach stereo. Infinity jest dostępny w wersji 4 i 8 GB, co powinno zaspokoić większość jego użytkowników.

Produkt polecam wszystkim tym, którzy szukają czegoś więcej, niż „zwykłego” odtwarzacza muzyki, lubiących obejrzeć od czasu do czasu jakiś film, czy poczytać eBooka. Pojemna bateria oraz dotykowy ekran charakteryzują Infinity jako produkt z średniej półki cenowej możliwy do nabycia już za 250 zł.

Plusy Minusy
 • Obsługiwanie wielu formatów audio/wideo
 • Pojemna bateria
 • Ergonomiczny kształt
 • Przyjemna dla okna animacja w menu
 • Przejrzysty interfejs
 • Duży ekran
 • Dobra jakość muzyki (technologia sorround 3d jak i playFX)
 • Czasami zacinające się menu główne
 • Mała precyzyjność podczas manipulowania powiększonymi zdjęciami
 • Nieodporny na zabrudzenia ekran
 • Brak slotu na karty pamięci
 • Brak wsparcia dla kodowania UTF-8 w eBook’u

Cena według Ceneo.pl – od 255 do 319 PLN
Cena według Nokaut.pl – od 247 do 324 PLN

Za możliwość przetestowania sprzętu dziękuje firmie iBOX oraz grupie Adweb.

One thought on “Odtwarzacz MP4 iBOX Infinity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *