Podręczne źródło muzyki – test MP4 iBOX Swanky

W kwestii podręcznych odtwarzaczy MP4 ciężko jest zaskoczyć rynek czymś nowym. Sklepowe półki uginają się wręcz pod ciężarem różnorodnych modeli. Producenci nie prześcigają się już w mnogości funkcji dostępnych w ich produktach, a w jakości i cenie. Na tej „wojnie” zyskujemy my – konsumenci. Przyjrzyjmy się dzisiaj odtwarzaczowi MP4 „Swanky” marki iBOX.

Specyfikacja techniczna

Kod Producenta IMP34GB3537
Wbudowana pamięć 4 GB
Typ wbudowanej pamięci Flash
Akceptowalna pamięć zewnętrzna Brak
Obsługiwane formaty MP3, WMA, WAV, FLAC, APE, MPEG-4(AVI), JPG, BMP
Odtwarzanie VIDEO Tak
Wyświetlacz Tak
Wyświetlacz (rozmiar) 1,72 CSTN
Wbudowane radio Tak
Możliwość nagrywania  Wbudowany mikrofon 
Interfejs USB 2,0 (na kablu)
Pilot Nie
Słuchawki Tak
Zasilanie USB
Maks. czas pracy z baterii (odtwarzanie muzyki) 12 h
Waga 50 g
Kolor CZARNY
Dodatkowe wyposażenie ODTWARZACZ MP4, SŁUCHAWKI, KABEL USB, KARTA GWARANCYJNA, PODRĘCZNIK UŻYTKOWANIA

Otwieramy pudełko

Niepozorne opakowanie z niewielką przeźroczystą szybką, poza samym odtwarzaczem, zawierało:

  • Kartę gwarancyjną i krótką instrukcje obsługi (oczywiście w języku polskim jak i angielskim).
  • Słuchawki douszne z możliwością nałożenia na nie specjalnych, miękkich wkładek.
  • Ładowarkę sieciową z wyjściem USB oraz kabel, który odpowiada jednocześnie za połączenie urządzenia z komputerem.
  • Płytę z sterownikami pod starsze systemy operacyjne pomagającymi podczas transferu plików przez USB.

Wszystkie elementy znajdowały się w poręcznych woreczkach strunowych.

Wykończenia słuchawek rzucają się w oczy. Producent postanowił zakończyć ich część douszną stożkiem wykonanym z srebrnego metalu. Cała ich konstrukcja wygląda solidnie i wydaje się, że nie trzeba na nie specjalnie uważać, a i tak powinny wytrzymać długi czas w stanie nienaruszonym.

Pierwsze włączenie

Dzięki intuicji można bez zaglądania do instrukcji obsługi włączyć odtwarzacz przytrzymując środkowy przycisk „play”. Na powitanie wyświetla nam się sympatyczna animacja iBOXa Swanky.

Poruszanie po menu odbywa się poprzez wykorzystanie 4 przycisków. Dwa lewe (odpowiadające również za zmianę głośności) służą do przechodzenia w dół/górę. Za akceptacje i cofanie wybranej pozycji służą kolejno guziki „play” i „M”.

Do dyspozycji w menu otrzymujemy kilka podstawowych funkcji jak odtwarzacz prostych plików video, radio FM, przeglądarkę obrazów, czytnik plików tekstowych, dyktafon i oczywiście odtwarzacz muzyki z equalizerem dostępnym w opcjach.

Equalizer możemy ustawić ręcznie, według własnych upodobań, skorzystać z predefiniowanych wartości systemowych, bądź użyć funkcji MS PlayFX, która automatycznie polepsza jakość większości utworów muzycznych w trakcie ich słuchania.

Praca w terenie

iBOX Swanky ze względu na swoje niewielkie gabaryty może stać się przyjacielem podczas podróży. Końcówka słuchawek sprawia wrażenie solidnej, przez co urządzenie pewnie leży w kieszeni, a słuchawki w uszach. Za niedociągnięcie można jednak uznać brak jakiegokolwiek guzika służącego do blokady klawiatury, co sprawia problem podczas nadmiernego wysiłku fizycznego w trakcie słuchania muzyki.

Ogólna nawigacja po menu sprawuje się jednak nie najgorzej. Przyciski są dobrze wyważone, w odróżnieniu od klawiatury ekranowej wymagają więcej czułości podczas przyciskania, a ich funkcje można zapamiętać po kilku pierwszych minutach zapoznawania się z opcjami.

Kopiowanie plików

Pomiar testów wydajnościowych kopiowania plików z komputera na odtwarzacz obejmował proces kopiowania 57 plików *.mp3 o łącznej wadze 618MB.

Czas, jaki był potrzebny na skopiowanie tych plików wyniósł 2 minuty 50 sekund, co po obliczeniu daje średnią prędkość zapisu rzędu ~3.6MB/s.

Kopiowanie tych samych danych w drugą stronę, z odtwarzacza na komputer, odbywało się krócej, bo minutę i niecałe 20 sekund, co daje średnią prędkość odczytu ~7.8MB/s.

Podsumowanie

Testowany produkt marki iBOX w trakcie testów spisywał się dobrze. Niewielkie gabaryty urządzenia nie sprawiały problemów podczas jego użytkowania i transportu. Zauważonym mankamentem była obudowa podatna na zabrudzenia, która jednak tak jak i słuchawki, została solidnie skonstruowana. Odtwarzacz można polecić osobom, które chcą mieć zawsze jakieś źródło muzyki przy sobie, dla których niewielki rozmiar i ogólna jakość wykończenia mają znaczenie.

Plusy Minusy
  • Design
  • Niewielkie wymiary
  • Porządnej jakości słuchawki
  • Equalizer MS PlayFX
  • Palcująca obudowa
  • Brak możliwości blokady klawiszy

Cena według Ceneo.pl – od 94,93 do 171,60 PLN
Cena według Nokaut.pl – od 106 do 171,60 PLN

Za możliwość przetestowania sprzętu dziękuje firmie iBOX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *