Dropbox – wirtualny dysk sieciowy

dropbox Dropbox to darmowy wirtualny dysk sieciowy umożliwiający szybkie i wygodne tworzenie kopii zapasowych naszych danych. Backupy wykonywane są automatycznie, zaraz po wrzuceniu ich do katalogu Dropboxa na naszym dysku twardym. Późniejszy dostęp do nich mamy z poziomu przeglądarki, bądź dowolnego komputera z zainstalowanym programem DB.

Przed rozpoczęciem zabawy należy stworzyć nowe konto w serwisie Dropboxa. Korzystając z tego linku partnerskiego po rejestracji otrzymuje się dodatkowe 250 MB, czyli zamiast 2 GB mamy na start 2.25 GB do wykorzystania na nasze pliki. Link partnerski, dodatkowe 250 MB po rejestracji.

form

Rejestracja trwa zaledwie chwilę. Drugim krokiem jest pobranie aplikacji Dropbox (dostępny na wiele popularnych systemów). Po jej instalacji w systemie Linux w katalogu domowym tworzony jest katalog Dropbox. Wszystkie pliki, które tam wrzucimy zostaną automatycznie wysłane na serwer. Jak już wcześniej wspomniano pliki można przeglądać także z poziomu przeglądarki internetowej.

przegladanie

Warto przyjrzeć się podkatalogowi Public. Po wrzuceniu tam jakiegoś pliku, mamy możliwość podzielenia się nim z znajomym poprzez kliknięcie na nim prawym przyciskiem myszy, wybraniem z menu kontekstowego pozycji Dropbox>Copy public link, a następne wysłanie go dalej. Wszelkie inne pliki widoczne są wyłącznie dla nas.

copylink

Dropbox umożliwia także dzielenie się katalogami. Działa to w taki sposób, że dwie osoby korzystające z tego oprogramowania mogą mieć wspólny katalog i przeglądać go nawzajem na swoich komputerach. Przydaje się to np. przy tworzeniu większych stron Internetowych, ale i do prywatnych celów, jak dzielenie się zdjęciami.

Ciekawym dodatkiem jest możliwość powiększenia standardowych 2 GB miejsca, do 8 GB. Pierwszym krokiem, za którym dostajemy 250 MB jest rejestracja z linku partnerskiego. Ponadto za zaproszenie każdego nowego użytkownika także dostajemy 250 MB. Ostatnią możliwością na darmowe zwiększenie pojemności konta jest przejście „misji”, czyli instalacji, oraz konfiguracji krok po kroku Dropboxa.

dodatek

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – do plików mamy dostęp tylko my, ponadto po zalogowaniu się na stronę główną mamy dostęp do statystyk mówiących o nazwach komputerów z których łączono się z dyskiem, adresów IP, oraz dokładne godziny ustanawiania tych połączeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *